poniedziałek, 2 marca 2015

Relacja z seminarium promująco-upowszechniającego Projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV” – Olsztyn 28.01.2015 r.




W dniu 28 stycznia 2015 roku w Olsztynie odbyło się drugie z cyklu czterech seminariów promująco-upowszechniających projekt ”Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” oraz Caritas Polska.  


Celem spotkania było przedstawienie realizowanych działań i dobrych praktyk wypracowanych w ramach projektu, które służą aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo. W spotkaniu wzięli udział Beneficjenci projektu, ich opiekunowie, lokalni pracodawcy a także  przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i jednostek samorządu terytorialnego.

Seminarium prowadził Pan Marcin Pryciak - koordynator ds. promocji w projekcie "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV" reprezentujący Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie rozpoczęło się od emisji krótkiego filmu prezentującego działalność Zakonu Maltańskiego. Następnie główne założenia oraz wskaźniki realizowanego Projekt u zostały omówione przez Panią Joannę Skrzyńską – Kierowniczkę Projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”. W następnym wystąpieniu Pani Agnieszka Lissowska-Lewkowicz – Główna Specjalistka ds. Aktywizacji Zawodowej ON przedstawiła i omówiła dobre praktyki wypracowane w ramach projektu. Kolejnym tematem omawianym podczas seminarium, który niezwykle zaciekawił uczestników było „Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w aspektach procesu psychologicznego i społecznego”, które w sposób bardzo szczegółowy przedstawiła Pani Psycholog Małgorzata Łuba.  W wystąpieniu tym przedstawione zostały psychologiczne aspekty funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w miejscu pracy w aspekcie teoretycznym i praktycznym.

W kolejnej prezentacji Pani Marta Kowalczyk, która jest trenerem pracy zaprezentowała prezentację dotyczącą  „Blasków i cieni aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością ruchową”. Pierwszą część seminarium zakończyły wystąpienia pracodawcy Pani Małgorzaty Łaczyńskiej i Beneficjentki Projektu Pani Klaudii Jaskólskiej.

W drugiej części seminarium zaproszono uczestników do wspólnej dyskusji w ramach panelu dyskusyjnego na temat: „Partnerstwa z organizacjami pozarządowymi, jako skutecznego narzędzia wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz perspektyw systemowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.”  W dyskusji udział wzięli Pani Małgorzata Jarosz-Jarszewska – koordynatorka projektu po stronie Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, Pani Maria Maciejska – Dyrektor Miejskiego Zespołu Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie, Pan Kamil Petynka – Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Pani Joanna Skrzyńska – Kierowniczka Projektu. Punktem wyjścia do dyskusji stała się wypowiedz Pani Małgorzaty Jarosz-Jarszewskiej, która przybliżyła temat „Organizacji pozarządowych jako profesjonalnych agencji zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami”. Natomiast Pani Maria Maciejska podzieliła się doświadczeniami dotyczącymi działań jednostek samorządowych na rzecz osób niepełnosprawnych. Uczestnicy seminarium byli zgodni, ze wypracowany model i przedstawione dobre praktyki w połączeniu ze współpracą między instytucjami takimi jak PFRON, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie , Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej a także organizacje pozarządowe to właściwy kierunek w zakresie rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w seminarium.