Regulamin rekrutacji

Regulamin rekrutacji uczestników/czek i uczestnictwa w projekcie „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”

§1

Informacje o projekcie
1. Projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV” realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zwany dalej Liderem) w partnerstwie
z Caritas Polska, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich
w Warszawie POMOC MALTAŃSKA oraz Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” (nazywanych dalej Partnerem/rami) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu I Zatrudnienie
i integracja społeczna, Działania 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałania 1.3.6 PFRON – projekty systemowe.
2. Lider projektu - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ul. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.
3. Biuro Lidera projektu znajduje się przy Al. Jana Pawła II 11, Wydział Realizacji Programów, 00-828 Warszawa.
4. Biura Partnerów projektu znajdują się:
- Caritas Polska – ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa
- Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja – ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa
- Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA – ul. Jezierskiego 7, 00-457 Warszawa
- Fundacja Aktywnej Rehabilitacji – ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa
5.Użyte w Regulaminie sformułowania oznaczają:

Beneficjent/ka Ostateczny/a (BO) – uczestnik/czka projektu, osoba niepełnosprawna ruchowo (ONR)  z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie  o  umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z oznaczonym kodem R lub N (w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednocześnie legitymująca się zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym współwystępowanie dodatkowych niepełnosprawności - niepełnosprawność sprzężona), niepozostająca w zatrudnieniu w chwili przystąpienia do projektu, niewykonująca pracy zarobkowej.
- Opiekun/ka (OP) – uczestnik/czka projektu, osoba z otoczenia BO, która wspiera osobę niepełnosprawną ruchowo w wykonywaniu codziennych czynności i pełnieniu ról społecznych, np.: rodzina, asystenci/tki ONR.

§ 2

Postanowienia ogólne
1. Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji w tym naboru i doboru uczestników/czek projektu oraz zasady uczestnictwa w projekcie pn. „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV” zwanym dalej „projektem”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2. Celem projektu  jest wzrost aktywności społeczno – zawodowej 1600 osób niepełnosprawnych ruchowo (544K i 1056 M) z terenu całej Polski w okresie 01.03.2014 do 28.02.2015 r. poprzez objęcie tej grupy oraz 560 (392K i 168M) osób z ich otoczenia ONR kompleksowym i indywidualnie dobranym wsparciem.
3. Projekt jest realizowany w okresie od 01 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.

§ 3

Zasady rekrutacji/warunki uczestnictwa
1. W skład dokumentacji rekrutacyjnej wchodzą:
a) Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1, 3) zawierający informacje formalne o uczestniku/czce (m.in. dane teleadresowe, rodzaj i stopień niepełnosprawności, status uczestnika/czki, poziom wykształcenia oraz doświadczenie, informacje o stanie zdrowia),
b) Deklaracja udziału w projekcie (załącznik nr 2, 4 ) , określająca warunki uczestnictwa,
c) Oświadczenie uczestnika/czki projektu (załącznik nr 5).
2. Warunki konieczne do spełnienia przez osoby niepełnosprawne ruchowo:
1. Beneficjent/ka Ostateczny/a projektu musi spełniać następujące warunki formalne:
a) Wiek od 16 lat do w przypadku kobiet – 59 lat, mężczyzn - 64 lat
b) jest osobą niepozostająca w zatrudnieniu, niewykonująca pracy zarobkowej,
c) posiada orzeczenie o znacznym stopniu  niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu  niepełnosprawności, z oznaczonym kodem R lub N (w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednocześnie legitymująca się zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym współwystępowanie dodatkowych obszarów niepełnosprawności - niepełnosprawność sprzężona),
2. Warunkiem uczestnictwa w projekcie po spełnieniu warunków określonych w § 3 ust. 2 pkt.1 niniejszego regulaminu, jest wypełnienie i przesłanie pocztą tradycyjną lub złożenie w biurze projektu formularza zgłoszeniowego, deklaracji udziału w projekcie oraz oświadczenia uczestnika projektu.
3. Złożone dokumenty zgłoszeniowe będą na bieżąco weryfikowane a potencjalni uczestnicy/czki będą niezwłocznie informowani o wyniku weryfikacji i ewentualnej konieczności poprawienia lub uzupełnienia dokumentów.
4. Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej projektu, stronach internetowych Partnerów a także w Biurach projektu.
5. Kompletne i poprawne zgłoszenia wprowadzane będą według daty ich wpływu, rejestrowane
w bazie zgłoszeń (baza danych w postaci tabeli MS Excel).
6. Za moment zgłoszenia przyjmuje się chwilę, w której złożone zostały wymagane dokumenty.
7. Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie Partner projektu będzie miał obowiązek założenia teczek imiennych dla każdego Beneficjenta Ostatecznego.
3.Warunki konieczne do spełnienia przez rodziny, opiekunów i innych osób z otoczenia osób niepełnosprawnych ruchowo:
1. Osoby z otoczenia ONR będą wskazane bezpośrednio przez osobę niepełnosprawną.
2. Warunkiem uczestnictwa w projekcie rodzica/opiekuna /osoby z otoczenia osoby niepełnosprawnej ruchowo jest wypełnienie i złożenie w biurze projektu formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 3), deklaracji udziału w projekcie(załącznik nr 4) oraz oświadczenia uczestnika projektu (załącznik nr 5).
4. Kompletne i poprawne zgłoszenia (zgodnie z deklaracją) wprowadzane będą według daty ich wpływu, rejestrowane w bazie zgłoszeń (baza danych w postaci tabeli MS Excel).
5.Za moment zgłoszenia przyjmuje się chwilę, w której złożone zostały wymagane dokumenty.
6. Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie Partnerzy projektu będą mieli obowiązek założenia dokumentacji imiennych dla każdego uczestnika/czki projektu.

§ 4

Zasady rekrutacji
1. Proces rekrutacji będzie odbywał się zgodnie z harmonogramem realizacji projektu.
2. Dostęp do projektu nie będzie dla nikogo ograniczony. Osoby zainteresowane będą miały możliwość przystąpić do rekrutacji na terenie województw, w których jest realizowany projekt, w dogodnej dla nich lokalizacji.
3. W procesie rekrutacji będzie stosowana polityka równości płci (gender mainstreaming) przyjęta na podstawie przeprowadzonej analizy na potrzeby projektu. Nabór do projektu będzie miał charakter otwarty i będzie zgodny z polityką równych szans kobiet i  mężczyzn.
4. Za przeprowadzenie rekrutacji osób do uczestnictwa w projekcie odpowiedzialni są Partnerzy projektu – Caritas Polska, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA oraz Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.
5.Sposoby rekrutowania Beneficjentów/ek Ostatecznych:
- działalność biur projektu,
- nawiązanie współpracy z instytucjami pomocy społecznej, rodzinami, szkołami, jednostkami opieki medycznej, organizacjami pozarządowymi i innymi, komunikaty na stronie internetowej projektu oraz stronach internetowych Partnerów,
- ogłoszenia w massmediach, udział w wydarzeniach środowiskowych np. targach pracy itp. .
6.Procedura rekrutacyjna składa się z następujących etapów:
a. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego – przyjęcie zgłoszenia,
b. Weryfikacja złożonych dokumentów,
c. Selekcja kandydatów,
d. Sporządzenie listy uczestników (BO),
e. Sporządzenie rezerwowej listy uczestników/czek,
f. spotkania indywidualne i/lub grupowe,
g. Założenia teczek imiennych dla każdego Beneficjenta/tki Ostatecznego.
7. Przystąpienie kandydata/kandydatki do procesu rekrutacji jest równoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego regulaminu.

§ 5

Kwalifikacja uczestników/Warunki przyjęcia
1.O zakwalifikowaniu kandydata/tki do projektu będą decydowały następujące kryteria:
- złożenie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego,
- spełnienie kryteriów wymienionych w § 3 niniejszego regulaminu.
2.Rezultatem przeprowadzonej rekrutacji będzie wyselekcjonowanie grupy uczestników/czek, którzy wezmą udział w projekcie.
3. W przypadku niespełnienia wymagań rekrutacji kandydat/tka zostanie poproszony o uzupełnienie braków formalnych. Nieuzupełnienie braków formalnych jest równoznaczne
z niezakwalifikowaniem do udziału w projekcie.
4. O zakwalifikowaniu do projektu kandydaci będą informowani w formie pisemnej.

§ 6

Prawa uczestnika/czki projektu

Każdy Uczestnik/czka projektu ma prawo do:
- zgłaszania uwag i oceny form wsparcia, którymi został/a objęty/a w realizowanym projekcie;
- otrzymania materiałów szkoleniowych i innych pomocy dydaktycznych do prowadzonych zajęć;
-otrzymania zaświadczenia, opinii ze wsparcia otrzymanego w ramach projektu.

§ 7

Obowiązki uczestnika/czki projektu
Uczestnika/czki projektu zobowiązuje się do:
1. złożenia kompletu wymaganych dokumentów rekrutacyjnych,
2. zapoznania się z niniejszym regulaminem i potwierdzenia tego faktu własnoręcznym podpisem lub podpisem opiekuna prawnego (jeśli dotyczy) na Deklaracji uczestnictwa w projekcie,
3. podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie, formularza zgłoszeniowego oraz oświadczenia uczestnika projektu,
4. uczestniczenia we wszystkich zajęciach na które się zakwalifikował lub został skierowany, potwierdzając własnym podpisem w dokumentacji projektu (do kwalifikowalności każdej z form wsparcia konieczne jest minimum 80% obecności),
5. udziału w badaniach ewaluacyjnych, prowadzonych w czasie trwania i po zakończeniu     projektu,
6. bieżącego informowania personelu projektu o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić jego dalszy udział w zajęciach,
7. usprawiedliwienia wszystkich nieobecności.
8. w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie Beneficjent/tka Ostateczny bądź rodzic/opiekun/osoba z otoczenia osoby niepełnosprawnej ruchowo złożą pisemne oświadczenie określającego przyczyny rezygnacji.

§ 8

Dokumentacja rekrutacyjna
1. Kompletna dokumentacja rekrutacyjna każdego Beneficjenta/tki Ostatecznego powinna być przechowywana w osobnej teczce/skoroszycie zgodnie z wymogami Ustawy o ochronie danych osobowych.
2. Po zakończeniu każdego etapu rekrutacji należy całą dokumentację wraz z raportem podsumowującym złożyć w biurze/biurach projektu u danego Partnera oraz opublikować raport z rekrutacji na stronie internetowej projektu i Partnera.

§ 9

Postanowienia końcowe
1.Regulamin obowiązuje od momentu przyjęcia go stosowną Uchwałą przez Grupę Sterującą Projektem.
2.Regulamin może ulec zmianie jedynie za obopólną zgodą stron partnerstwa.
3.Aktualna treść regulaminu dostępna jest w Biurach Projektu u Lidera i Partnerów.