czwartek, 16 kwietnia 2015

Wsparcie „szyte na miarę”



Styczeń i luty były kolejnymi udanymi i aktywnymi miesiącami realizowania zadań w ramach projektu Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV.

W związku z wydłużonym terminem działań rekrutacyjnych do projektu zapisali się kolejni opiekunowie, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnością swoich najbliższych, przyjaciół czy sąsiadów. Osoby te cieszą się, że będą mogły skorzystać z warsztatów promujących aktywność ich podopiecznych, nabyć niezbędną wiedzę z zakresu pomocy innym czy wymienić się doświadczeniami.

Wśród Beneficjentów dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje prawne z zakresu prawa opiekuńczego, ubezpieczeń społecznych oraz spraw urzędowych. Zorganizowano również spotkania z rehabilitantem mające na celu omówienie możliwości usprawniania ruchowego, zmniejszania deficytów w warunkach domowych, właściwego doboru sprzętu pomocniczego, możliwości korzystania z placówek pomocowych czy  poprawy funkcjonowania w życiu codziennym.

Poza tym 9 Beneficjentów zakończyło staże rehabilitacyjne na stanowiskach: pracownik gospodarczy, pracownik dozoru mienia, pomoc kuchenna, pomoc pokojowej oraz telemarketer. W przypadku jednej osoby staż zakończył się podjęciem zatrudnienia, pozostali Beneficjenci wyrazili chęć aktywnej współpracy z kadrą projektu w celu podejmowania podobnych aktywności. Większość z nich uznała, że posiada odpowiednie  kwalifikacje i umiejętności zawodowe do samodzielnego wykonywania pracy i jest gotowa do podjęcia pracy zarobkowej.

W minionym czasie chętnie korzystano również ze spotkań z psychologiem czy doradcą zawodowym, a także konsultacji z zakresu pośrednictwa pracy z regionalnym specjalistą ds. współpracy z pracodawcami, których celem jest rozwiązywanie bieżących problemów Beneficjentów oraz motywowanie ich do większej aktywności społecznej i zawodowej.

W lutym pomimo okresu zimowego, a co za tym idzie, zmiennych warunków pogodowych, uczestnicy programu chętnie korzystali z proponowanych form wsparcia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje z zakresu pośrednictwa pracy z regionalnym specjalistą ds. współpracy z pracodawcami. Z tej formy korzystają osoby, które aktywnie podejmują próby wejścia na otwarty rynek pracy, tym samym przełamując liczne bariery i aktualnie panujące stereotypy. W tej kwestii należy podkreślić również pracę doradcy zawodowego oraz psychologa, którzy stale wzmacniają i motywują Beneficjentów do większej aktywności społecznej i zawodowej.

Poza tym zakończyły się staże rehabilitacyjne realizowane na takich stanowiskach jak: pracownik gospodarczy, pracownik dozoru mienia, pomoc kuchenna, pomoc pokojowej oraz telemarketer. W opinii Beneficjentów odbycie stażu to najlepszy sposób na sprawdzenie siebie.

Nie lada wyzwaniem dla Beneficjentów było ukończenie kursów językowych w systemie e-learningowym. Jednak dzięki elastycznej formie pracy kursanci mogli przyswajać dany materiał w dowolnym miejscu i czasie, a tym samym pracować według własnego tempa.
Wśród Beneficjentów dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje prawne z zakresu prawa opiekuńczego, ubezpieczeń społecznych oraz spraw urzędowych. Zorganizowano również spotkania z rehabilitantem mające na celu omówienie możliwości usprawniania ruchowego, zmniejszania deficytów w warunkach domowych, właściwego doboru sprzętu pomocniczego, możliwości korzystania z placówek pomocowych czy poprawy funkcjonowania w życiu codziennym.
Kolejnym zrealizowanym działaniem było szkolenie zawodowe pn. „Wykorzystanie i zastosowanie pakietu Office w pracy biurowej i w handlu”, które ukończyło 7 Beneficjentów. Mamy nadzieję, że podstawowe umiejętności nabyte podczas zajęć szkoleniowych pozwolą na samodzielne wykorzystanie komputera zarówno w życiu prywatnym jak i w zawodowym.