wtorek, 24 lutego 2015

Relacja z seminarium promująco-upowszechniającego Projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV” – Nysa 13.01.2015r.


    W dniu 13 stycznia 2015 roku w Nysie odbyło się pierwsze z cyklu czterech seminariów promująco-upowszechniających projekt ”Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” oraz Caritas Polska.

Celem spotkania było przedstawienie realizowanych działań i dobrych praktyk wypracowanych w ramach projektu, które służą aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo. W spotkaniu wzięli udział Beneficjenci projektu, ich opiekunowie, przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, jednostek samorządowych, firm szkoleniowych, a także lokalni pracodawcy.

Seminarium prowadził Pan Marcin Pryciak, reprezentujący Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wydział Realizacji Programów.
W pierwszym wystąpieniu Pani Marta Fecko – psychologa w Biurze Projektu Caritas Polska w Nysie omówiła bariery w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Temat ten był kontynuowany i rozszerzany przez Panią Małgorzatę Dudę, która przedstawiała te wielowymiarowe zagadnienia z perspektywy doradztwa zawodowego. Główne założenia oraz wskaźniki realizowanego Projektu zostały omówione przez Panią Joannę Skrzyńską – Kierowniczkę Projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”.

Kolejnym tematem omawianym przez Panią Barbarę Smyrak – regionalną specjalistkę ds. aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych były dobre praktyki wypracowane w ramach Projektu. W przedstawionej prezentacji szczegółowo omówiono modelowy obraz pracy z Beneficjentkami i Beneficjentami  w kontekście kompleksowości form wsparcia. Podkreślona została szczególna rola i znaczenie szkoleń zawodowych i podnoszących kwalifikacje, które stanowią podstawowy element warunkujący dalszą aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Potrzeby szkoleniowe osób z  niepełnosprawnością omówiła Pani Bogumiła Patoła – Dyrektor Szkoły Biznesu w Nysie.
 

Z dużym zaciekawieniem uczestnicy seminarium wysłuchali relacji Beneficjentów Projektu, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z udziału w Projekcie i sukcesami związanymi z podjęciem zatrudnienia. Pani Agnieszka Mizia, Beneficjentka, która obecnie od września pracuje jako nauczyciel języka angielskiego, po konsultacjach z doradcą zawodowym oraz regionalnym specjalistką ds. współpracy z pracodawcami realizowanymi w ramach projektu, pokonała istniejące bariery, co pozwoliło wypracować indywidualną ścieżkę zawodową, która zaowocowała podjęciem zatrudnienia. O potrzebie służby bliźniemu, zaangażowaniu w pracę oraz korzyściach wynikających z podjęcia zatrudnienia mówił Pan Dariusz Podruczny – Beneficjent Biura Projektu Caritas Polska w Nysie, który swoim wzruszającym wystąpieniem zainteresował i poruszył uczestników seminarium.
Przedstawione wystąpienia stały się punktem wyjściowym do dyskusji w panelu dyskusyjnym na temat: „Partnerstwa z organizacjami pozarządowymi, jako skutecznego narzędzia wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz perspektyw systemowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.”  W dyskusji udział wzięli Pani Irena Kłakowicz – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie, Pani Joanna Niedźwiedź – Dyrektor Opolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pani Ewa Jawasreh – Koordynatorka projektu z Caritas Polska, Pani Joanna Skrzyńska – Kierowniczka Projektu oraz Pan Paweł Woźniak p.o. Kierownika Działu Planowania PFRON. Podczas dyskusji omówiono funkcjonowanie lokalnych organizacji wspierających osoby niepełnosprawne oraz ogólne tendencje przemian w położeniu osób niepełnosprawnych. Uczestnicy seminarium zastanawiali się także jak wspólnie pokonywać słabości instytucjonalnego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i w jaki sposób wykorzystać wypracowany model wsparcia osób niepełnosprawnych w nowej perspektywie. 
 

W ostatniej części spotkania wyróżnieni zostali lokalni pracodawcy oraz przedstawicieli firm szkoleniowych, którzy niezwykle aktywnie angażują się w realizację zadań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w seminarium.